Dňa 14. novembra 2017 zavítal do našej školy vzácna návšteva. Bol to páter Masseo Golha OFM, momentálne pôsobí v Prešove, ale bol na misii v Južnom Sudáne. V rozprávaní o tejto misii, kde bol počas dvoch občianskych vojen z nás odstránil romantickú predstavu misie a ukázal realitu, keď v prežívaní viery ide o život.
Sv. omšu spolu s našim p. kaplánom Marekom Forgáčom slávili za misie a misionárov. Potom nám páter porozprával o živote v Južnom Sudáne: Povedal, že znakom Afriky je radosť z ničoho, nemyslia na materiálne veci. V roku 1853 prišli do Južného Sudánu prví františkánski misionári, bolo ich 22, kresťanstvo je tam rozvinuté len 100 rokov. Vieru držali katechéti a laici, ktorí sa schovávali v buši.
Malária je bežnou chorobou. Momentálne je Južný Sudán v stave vojny, povolali všetkých chlapov. Rodiny nežijú individualizmom a egoizmom, tešia sa deťom. Rodina sa delí s jedlom s druhom rodinou, aj keď sami majú málo. Najviac jedia fazuľu, kukuricu, šošovicu, občas ryžu. Nie sú tam cesty, preto 75 km dlhú trasu idú aj 3 hodiny autom. Najkratšia nedeľná svätá omša trvá dve a pol hodiny, je to oslava Pána Boha. Na raňajky pijú čierny čaj so 6 lyžičkami trstinového cukru, pre všetkých je cukor celodenným zdrojom energie. Nie je tam takmer žiadna zdravotná starostlivosť.
Južný Sudán charakterizuje radosť z viery a sila rodiny, vážia si tradičné hodnoty. Videli sme aj fotky a videá zo slávenia sviatostí. Je možnosť adoptovať si dieťa na diaľku -(dokonca teraz aj celú triedu). Mesačný príspevok na dieťa – jeho školné a stravu vychádza asi 10€. Páter Masseo poďakoval všetkým, čo sa modlia a prispievajú.
Po pátrovej prednáške a diskusii nasledoval samotný jarmok. Výťažok z neho sme poslali na účet misie pre Južný Sudán. Nezabúdajme na tých, ktorí sú na tom horšie ako my, a na všetkých tých, ktorí sa usilujú zmierniť ich utrpenie a hlásať im radostnú zvesť evanjelia, teda aj na pátra Massea.