MOBILITA 4 - RUMUNSKO

COLEGIUL NAŢIONAL „NICU GANE” FĂLTICENI

je názov rumunskej partnerskej školy, kde bola naša ďalšia mobilita v rámci projektu. Uskutočnila sa v dňoch 13. - 15.marca 2023.

Cesta bola časovo veľmi náročná a predovšetkým členitosť pohorí v Rumunsku. Fălticeni je mesto v okrese Suceava na severovýchode Rumunska. Nachádza sa v historickej oblasti Západné Moldavsko. Fălticeni je podľa sčítania ľudu v roku 2011 druhým najväčším mestským osídlením v kraji s 24 619 obyvateľmi. Je veľmi blízko štátnych hraníc s Moldavskom a Ukrajinou.

Naše pracovné aktivity-workshopy boli z väčšej časti v budove školy. Je to historický komplex budov. Privítal nás a uviedol riaditeľ školy. Do tejto školy chodí viac ako 1000 študentov. Je nutné povedať, že je to základná so strednou školou. V úvodný deň nás čakal ešte ďalší program

Prezentácia mesta a školy (študenti - zamestnanci - infraštruktúra) - Prehliadka školy

"Teoretické predstavy o ekológii", učiteľ Cojcaru Dan; "Učiť sa o prírode s radosťou", učiteľka Maria Ciubotaru, boli to zaujímavé worshopy s praktickými činnosťami študentov.

Ďalší deň nás čakali tieto aktivity: Návšteva historických pamiatok v meste radnica, Ion Irimescu Art Museum, Galéria významných ľudí, Vodné múzeum - s niektorými aplikáciami
Návšteva detského klubu Fălticeni, vzdelávacieho centra, ktoré podporuje ochranu životného prostredia, sprievodca a riaditeľ Marcel Porof
Výlet do Baia: ekologická aktivita a cvičenia na poznanie životného prostredia na rieke Moldavsko

Vo Fălticeni sú štyri múzeá. Ion Irimescu Art Museum ( Muzeul de Artă "Ion Irimescu" ) je domovom najväčšej zbierky umeleckých diel od jediného umelca Iona Irimescu, jedného z najväčších rumunských sochárov a skicárov, ako aj člena

Rumunskej akadémie.. Budova múzea je historickou pamiatkou pochádzajúcou z polovice 19. storočia a až do roku 1974, kedy bola odovzdaná múzeu umenia, mala rôzne miesta určenia. V roku 1974 Ion Irimescu prevzal iniciatívu založiť múzeum, najprv ako oddelenie mestského múzea a poskytol určité dary. Neskôr hodnota zbierky rástla, v súčasnosti je najbohatšou autorskou zbierkou av roku 1991 vzniklo samostatné múzeum. Zahŕňa najreprezentatívnejšie diela sochára Iona Irimesca: 313 sôch a 1000 kresieb: portréty, kompozície, monumentálny projekt realizovaný technikou rondebosse alebo alteroreliéfu, v sadre, dreve, terakote, mramore, bronzové grafické diela špeciálne darované múzeum od autora. Súčasťou múzea je aj umelcova osobná knižnica (1500 zväzkov).

Musíme povedať, že je to veľká zbierka umeleckých diel. Múzeum je veľké a pri prehliadke sme mali čo robiť, aby sme naozaj všetko prezreli.

Vodné múzeum Mihai Băcescu ( Muzeul Apelor „Mihai Băcescu“ ) založil v roku 1982 rumunský zoológ Mihai Băcescu, ktorý bol tiež členom Rumunskej akadémie. Toto múzeum prírodných vied predstavuje rozšírenie a rozvoj prvého múzea založeného vo Fălticeni v roku 1914 profesorom Vasile Ciureom. V tomto múzeu mali sme mali možnosť vykonať pracovné aktivity kde si žiaci partnerských škôl mohli zmerať aj svoje vedomosti.  Po nich nasledovala veľmi zaujímavá obhliadka múzea.

Príroda a prostredie je veľmi podobné nášmu, no duch krajiny zvyky a nábožnosť bolo vidieť na každom kroku.

Posledný deň nás čakal pestrý program so všetkým čo k tomu patrilo.

Prezentácia umeleckej výstavy: Stredná škola Nicu Gane - Rodinný album (príbeh o národnej ekologickej škole). Vytvorenie výstavy s názvom: Zázraky prírody s fotografiami študentov v Múzeu vody a rieky Moldavska, učiteľ Ciuruș Marcel

Šetrite životné prostredie!, PPT prezentácia študentky Darie Ungureanu, učiteľky Benta Viorica
Ceremoniál odovzdávania certifikátu
Exkurzia do Suceavy s návštevou Pevnosti, Univerzity, Prírodovedného múzea a Ostronomického observatória, sprievodca a pedagóg Simion Ovidiu.

Ďakujeme za pohostinnosť a zaujímavosti, ktoré sme mohli vidieť a zažiť. Tešíme sa na ďalšiu, poslednú mobilitu programu. Veríme, že sa stretneme v Poľsku.